ללמוד לסמוך – פוסט לראש השנה

ללמוד לסמוך

טקסט של פוסט לראש השנה מבוגרת טרייה במסלול הנחיית קבוצות הורים
סיגל קפלן, בוגרת מסלול לימודי הנחיית קבוצות הורים במכון אדלר, תשע”ג , עיתונאית בנושאי הורות ומשפחה.

אמא של יעל פגשה אותי בסופר ממש לפני שבוע וב’סמול טוק’ בין הפסטות לקוסקוס סיפרה שליעל מאד קשה השנה. היא בכיתה י”א עוד רגע צוללת עמוק אל תוך הבגרויות, היא גם לוקחת שיעורי משחק כי היא מאד אוהבת את התחום. חוץ מזה שהיא גם מדריכה חבורת בנים הורמונליים בכיתה ו’ בצופים השכונתיים פעמיים בשבוע ואתמול בערב היא קצת נשברה ובכתה “נבהלה פתאום מהעומס” מסבירה לי אמה.

את אמא של מאיה פגשתי שלושה ימים אחרי תחילת שנת הלימודים בשער בית הספר. מאיה שהתחילה השנה כיתה ד’ התעמתה עם בת כיתתה בהסעה. הילדה הבריונית איימה עליה שהיא לא תשב איפה שהיא רוצה אלא איפה שהבריונית מחליטה “אז הלכתי עכשיו אליה ואמרתי לה שתזהר ממני” היא גילתה

לאבא של יואב בן ה-15, וורקוהוליק אמיתי היה אירוע לב קל. לא משהו רציני אבל מבהיל מספיק כדי להתייחס אליו. הוא הוריד הילוך קיצץ קצת שעות עבודה והגדיל את תפוקת האבהות. אבל אז הוא גילה משהו חשוב- אין לו מושג איך לתקשר עם המתבגר שלו. “ניסיתי כמה פעמים, הצעתי לו לבוא איתי לים, למשחק כדורסל, בינתיים מה שגיליתי זה שדלת החדר שלו ממש עמידה” הוא צוחק

ההורים של נועה ונוגה מתגרשים. שבוע לפני תום החופש הגדול הם עשו ארוחה משפחתית סביב השולחן העגול הביתי שבין הסלון לפינת האוכל ובין המנה הראשונה לשניה הם הודיעו לתאומות בנות השמונה בעדינות על הפרידה. נועה התחילה לבכות ונוגה שתקה. אחר כך היא העיפה את העוף על הרצפה וצרחה שהאוכל מגעיל. לקינוח המפנק של וופל אמריקאי עם גלידה הם כבר לא הגיעו.

לדושי בת ה-14 יש אהבה חדשה. נער בן גילה משכונה אחרת. איך לומר… שכונה לא משהו. החברות שלה אומרות שהוא מקסים. חודש היא נפגשה איתו בסתר. פחדה מהתגובה של ההורים, בכל זאת סטיגמה. בסוף החליטה שהאמת כמה שהיא כואבת עדיפה על המשקל הכבד של השקר. “אם את אוהבת אותי תעזבי אותו” אבא שלה לא השאיר לה ברירה.

במקום העבודה של מיקי כינסו את כל צוות העובדים והודיעו להם שמעכשיו יש מדיניות חדשה. אין יותר משרות ‘אם’. שלוש פעמים עובדים עד חמש וחצי ועוד פעמיים עד שש וחצי. מיקי שנמצאת בהריון מתקדם שאלה בכנות “במקרה כזה אני מגיע הביתה כל יום בשבע- מתי אני אמורה לבלות קצת עם הבת שלי?”

 

זיו קיבל סוף-סוף את רשיון הנהיגה שלו לפני חודשיים. הוא ב’היי’. בכל הזדמנות הוא מתנדב לתפקד כ’נהג בוס’ להורים שלו. מה שהוא לא עשה שנים הוא עושה עכשיו עם ההורים סופר, סידורים, הסעות לחוגים. נותר עוד חודש לעצמאותו המלאה על הכביש ואבא שלו נאנח “אין לך מושג באיזו חרדה אני מההתלהבות שלו ושל החבר’ה שלו מההגה- מה זה? הוא עוד ילד”

המשפחה של גילי נוסעת לשליחות בציריך בסוף ספטמבר. גילי עלתה לכיתה ה’ אחותה שקד לא’ ויש תינוק חדש בבית. בית הספר במרחק של שעה וחצי נסיעה לכל צד ושקד תלמד לקרוא אנגלית לפני עברית. “עדיין לא מכירות שם אף אחד, את יודעת איך זה- קצת חוששים, מתרגשים התחלות חדשות- חוויות חדשות”

כן, אלו רק מעט מפיסות חיים במציאות הנושכת של ההורות שמתרחשות סביבנו. מאתגרות אותנו יום- יום, שעה-שעה.

פיסות החיים שמחברות אותנו לדאגה, לאהבה, לפגיעות, לאכפתיות ולחמלה.

פיסות החיים המציפות את החולשות שלנו כלפי מעלה ומפגישות אותנו פתאום עם עוצמה פנימית שלא הבחנו בה.

פיסות חיים שלא תמיד מאפשרות בידיים שלנו את הבחירה לשנות את הסיטואציה אבל תמיד תמיד מאפשרות לנו את הבחירה איך להתנהל בתוכה.

פיסות חיים שמוכיחות כל פעם מחדש שהקשבה אמיתית היא מעבר למילים היא בצרכים. ואפשר להתפרק מדי פעם ולאסוף הכול בחזרה ואפשר לדאוג ולשחרר באותה נשימה .

אז בין כל הברכות לשנה החדשה הממלאות את תיבות הדואר האלקטרוני והמיתולוגי שלנו המאחלות לנו אהבה, בריאות, יצירתיות, שלווה, פרנסה טובה- (שאת כולן, אגב, אני קונה), אני רוצה לאחל לכל ההורים באשר הם עוד ברכה אחת קטנה ומשמעותית- תסמכו עליהם.

תסמכו על הנוכחות היציבה שלכם בחיים שלהם, על האהבה שאתם מרעיפים, על העידוד שאתם נותנים על הכלים והערכים שאתם מעניקים.

להבין שהנטייה הטבעית להשטיח את דרכם ממהמורות החיים היא לא מציאותית לעומת זאת לסמוך על היכולת שלהם להתמודד מולם זו העצמה ענקית. כי רק אנחנו הבוגרים ממרומי גילנו יודעים על בשרינו שאחד המפתחות להצלחה זה להאמין בעצמך (ואנחנו יודעים כמה זה קשה כשמתחילים מאוחר…)

וגם אם לפעמים אתם מתקשים תיישמו את העצה הטובה של ארנסט המינגווי

“הדרך הכי טובה לגלות אם לסמוך על מישהו היא פשוט לסמוך עליו”.

 

 

 

פעילויות אחרונות

סדנה בנושא שינוי הרגלים

אי אפשר להעיף הרגלים רעים דרך החלון, צריך ללוות אותם לאט לאט החוצה במדרגות”...

לאמן את הרצון

סדרת מפגשים על אומנות הבריאה וההגשמה.

משיחה “קשה” לשיחת “למידה”

כמאמנים, פעמים רבות אנו נדרשים לאמן על מטרת קיום שיחה קשה בעיקר במצב בו...

פרוייקט הכלה ושילוב בבתי הספר

תוכנית מכון אדלר ליישום חוק הכלה והשתלבות הינה תוכנית מאושרת ע"י משרד החינוך. התוכנית...