ערכים וחזון ככלי לפתרון קונפליקטים

[vc_column_text width=”1/1″ el_position=”first last”]

שימוש בערכים וחזון ככלי לפתרון קונפליקטים באימון אישי

המשאלה האולטימטיבית של הרבה מאיתנו היא שנוכל גם וגם. לאכול כל מה בא לנו ולהישאר רזים, גם לקנות בלי הגבלה ולא לסבול מחרדה כלכלית בגלל משיכת יתר… בקיצור, לבחור שתי בחירות סותרות. ואם נאלצנו לבחור בחירה אחת, לפחות לא לשלם מחיר יקר מדי על הבחירה.

מקור הקושי להבין את תהליך הבחירה הוא האמונה המוטעית שהקונפליקטים בהם האדם מתנסה הינם קונפליקטים פנימיים, המתרחשים בין חלקים שונים בתוכו: חלק ממני רוצה ללכת לים, וחלק ממני רוצה לבשל ולנקות, שהבית יהיה נעים לשבת. החלקים האלה רבים ביניהם, ומי שניצח, הולכים לכיוון שלו. תפיסה זו מתעלמת מהמהות ההוליסטית של האדם: האדם הוא שלם הפועל תמיד בכיוון מוגדר: כיוון הבחירה שלו: הנפש, הרגש, ההכרה והגוף פועלים תמיד באותו כיוון.

הקונפליקט אם כן, אינו קונפליקט פנימי. הקונפליקט קיים במציאות, על כדור הארץ.

במציאות הפיזית חלות עלינו מגבלות של זמן, כסף, חיוניות וכד’. במציאות הפיזית אי אפשר להיות בשני מקומות בו זמנית. ההחלטה היא פנימית. למה קשה להחליט? כי אנחנו רוצים גם את זה וגם את זה. גם להישאר בבית וגם שישלמו לנו על יום העבודה, גם משפחה חמה וגם ריגושים מחוץ למסגרת, גם לבחור מה שבא לי למרות שזה פוגע במישהו וגם שאותו מישהו ימשיך לאהוב אותי ולהעריך אותי…

אחד ה”פתרונות” שמצאנו לדילמת ה”גם וגם” היא הרגשת רגשי אשמה. רגשי אשמה מאפשרים לנו לעשות ככל העולה על דעתנו בתנאי שאנו מרגישים רע לגבי זה. אני בזבזתי כסף שלא היה לי, אבל אני יודעת שאני לא בסדר (מה שמוכיח שאני כן בסדר, כמובן, כי אני מאוד סובלת מזה, ורק אדם טוב ואחראי מבין שלא עשה מעשה אחראי).

פיתרון בוגר יותר הוא ההכרה במגבלות המציאות ויצירת סדר עדיפויות הנשען על ערכים ומכוון לקראת תמונת העתיד הנבחר שלנו (חזון). ערכים מבטאים את מה חשוב לנו באמת. יצירת סדר עדיפויות על ידי בירור ערכים אישיים ושילובם בערכים אוניברסאליים הוא מצפן מהימן לקבלת החלטות טובות. אם נחליט למשל שערך הבריאות חשוב מערך ההנאה הרגעית, נעדיף להימנע מהעוגה. אם נחליט שהנאה וחיי הרגע הזה קודמים לערך הבריאות, נחליט לאכול אותה. בשני המקרים לא נוכל להימלט מהכאב: הכאב של להשמין או הכאב של לא לאכול את העוגה. אבל כשעקרונות הם במרכז ההוויה שלנו, המחיר הוא הכדאי ביותר וגם נהיה מוכנים לשלם אותו באהבה.

בין הערכים אוניברסאליים נמצא שוויון ערך, כבוד לאדם, הצורך בשיתוף פעולה, הגינות, חתירה להתפתחות, מתינות וכד. אחת הדרכים לברר את הערכים האישיים היא לכתוב על דף את כל הערכים שחשובים לך, ליד כל ערך לרשום כיצד היית רוצה שערך זה יבוא לידי ביטוי במציאות. תדרג את הערכים שלך לפי חשיבותם עבורך. בפעם הבאה שתקבל החלטה קטנה כגדולה, תסתכל בדף הערכים שלך.
כך תדע שבחרת הכי נכון… במסגרת המגבלות.

כל הזכויות שמורות לאנאבלה שקד

להורדת המאמר
שימוש בערכים וחזון ככלי לפתרון קונפליקטים באימון
בפורמט וורד 
לחצו כאן

[/vc_column_text]

פעילויות אחרונות

סדנה בנושא שינוי הרגלים

אי אפשר להעיף הרגלים רעים דרך החלון, צריך ללוות אותם לאט לאט החוצה במדרגות”...

לאמן את הרצון

סדרת מפגשים על אומנות הבריאה וההגשמה.

משיחה “קשה” לשיחת “למידה”

כמאמנים, פעמים רבות אנו נדרשים לאמן על מטרת קיום שיחה קשה בעיקר במצב בו...

פרוייקט הכלה ושילוב בבתי הספר

תוכנית מכון אדלר ליישום חוק הכלה והשתלבות הינה תוכנית מאושרת ע"י משרד החינוך. התוכנית...