לשמור על הילדים ברשת מאת: אורנה היילינגר, מנהלת המרכז לאינטרנט בטוח באיגוד האינטרנט הישראלי

מדי מספר חודשים עולה לכותרות פרשה הנוגעת לחשיפה לא מבוקרת של נערים וילדים לאינטרנט. לאחרונה דווח על ילדה בת 12 שעברה התעללות מינית בידיהם של קבוצת נערים שהכירה ברשת; במקרה אחר הוריו של ילד בן 8 נדהמו לגלות שבנם רכש אפליקציות ב-17 אלף שקל; בעולם התרחשו אף מקרי התאבדות של נערים ונערות כתוצאה מבריונות שחוו ברשת או מהפצת תמונות אינטימיות שלהם.

אל מול התופעות הללו ניצבים הורים רבים בתחושה גוברת של חוסר אונים. חלק גדול מהעולם החברתי של נערים ונערות מתבגרים מצוי ברשת, שלא לדבר על החשיבות ההולכת וגדלה של אוריינות אינטרנט להשתלבות בחיים המודרניים, לבניית כישורים אינטלקטואליים ולרכישת ידע. אף הורה אינו רוצה לנתק את ילדיו מהעולם, וסביר להניח שגם הילדים יגלו התנגדות חריפה לצעד שכזה. אבל איש גם אינו רוצה להפקיר את ילדיו לסביבה לא מבוקרת, בה הם עלולים לחוות כאב, אלימות או התעללות.

חברות האינטרנט מציעות תוכנות סינון שונות, אולם אלו לבדן אינן מספיקות, מאחר והחשיפה לרשת כבר לא מתבצעת במחשב ביתי מפוקח אחד, אלא בשורה ארוכה של מכשירים – טאבלטים, טלפונים, מחשבים ניידים, מחשבים ציבוריים, טלוויזיות חכמות ועוד. לעתים, האיסור רק גורם לסקרנות, ונער שנחסם מאתר מסוים ייחפש מכשיר אחר שבו הוא יוכל לגלוש אליו.

הפיתרון האמיתי מצוי בהבנה עמוקה יותר של מהות האינטרנט. הרשת אינה רק “מאגר ידע”, או מאידך “סכנה”. העולם הווירטואלי הוא שלם, מגוון ורב פנים ממש כמו המציאות הפיזית. נער או נערה עשויים למצוא ברשת חיזוקים חיוביים ותחושת ערך עצמי, ומאידך עלולים ליפול לידיו של נוכל או להפוך לקורבן של נערים ונערות אחרים – בדיוק כמו בעולם האמיתי.

עלינו להשקיע את אותו מאמץ חינוכי גם בעולם הווירטואלי. הורה שיאסור על ילדיו לגלוש או לפתוח פרופיל פייסבוק יפסיד במערכה. אבל הורה שיקבע ביחד עם הילד גיל שבו יהיה מותר לו לגלוש באתרים מסוימים, ואז יפתח עימו את הפרופיל, ילמד אותו כיצד לשמור על פרטיותו מפני זרים ויתעקש לבלות זמן ביחד מול המחשב – יזכה להכיר את עולמו של הבן ולהפעיל פיקוח אפקטיבי הרבה יותר על הסביבה הווירטואלית שלו.

בתהליך הזה, ההורים צריכים לזכור שהם אינם לבד, ושסיוע מקצועי מצוי במרחק אימייל או שיחת טלפון. שמירה על ערוצי תקשורת רצופים וטובים, תשומת לב והיעזרות בגורמי מקצוע יבטיחו לבני הנוער חיים עשירים ובטוחים בעולם הווירטואלי, ויפיגו את חששות ההורים מפני הסכנות הלא נודעות שברשת.

איגוד האינטרנט הישראלי מפעיל לשירות הציבור את “המרכז לאינטרנט בטוח”, המיועד לצעירים ומבוגרים, הנתקלים בבעיות בעקבות שימוש באינטרנט (הטרדות, חרמות, התנכלויות, התחזות, הפצה של תכנים פוגעניים, חדירה לפרטיות, התמכרויות, איומים וכו’). לפניות הציבור עונה צוות מיומן המייעץ ומפנה לגורמים מקצועיים רלוונטיים. ניתן ליצור קשר עם נציגי הקו בטלפון 03-9700911, במייל: [email protected] או דרך המרכז לאינטרנט בטוח  “ttp://safe.org.il/?utm_campaign=SAFE

שעות הפעילות: ימים א-ה בין השעות 10:00 בבוקר ל-20:00 בערב.

כותבת המאמר: אורנה היילינגר, מנהלת המרכז לאינטרנט בטוח באיגוד האינטרנט הישראלי

פעילויות אחרונות

סדנה בנושא שינוי הרגלים

אי אפשר להעיף הרגלים רעים דרך החלון, צריך ללוות אותם לאט לאט החוצה במדרגות”...

לאמן את הרצון

סדרת מפגשים על אומנות הבריאה וההגשמה.

משיחה “קשה” לשיחת “למידה”

כמאמנים, פעמים רבות אנו נדרשים לאמן על מטרת קיום שיחה קשה בעיקר במצב בו...

פרוייקט הכלה ושילוב בבתי הספר

תוכנית מכון אדלר ליישום חוק הכלה והשתלבות הינה תוכנית מאושרת ע"י משרד החינוך. התוכנית...