אימון אישי – מה זאת מיטה בשבילך?

הם אמרו לי שאני צריכה פינת עבודה מסודרת, כסא מחשב נוח ולפעמים גם לקחת ריטלין כי אין ברירה. אבל אני בסך הכול רציתי לשבת במיטה ולעבוד בלי הפרעה. האימון האישי היה המקום הראשון שבו שאלו אותי, “רגע, מה הדבר הנכון בשבילך?”

מביך להגיד את זה, וזה נשמע גם לא אמין. אבל המקום האידיאלי ביותר עבורי לעבודה על המחשב, היא המיטה.

כשאני מספרת את זה לאנשים הם מחייכים בגיחוך. הם בטח מדמיינים לעצמם שאני בחורה ישנונית, או שאני סתם מחפשת תירוצים לתפוס עוד שעת שינה. הם לא היחידים שגורמים לי להרגיש מוזר לגבי הרגל העבודה הטוב ביותר שלי.

גם מומחים שעוסקים בהרגלי למידה, אנשי פדגוגיה שמתמחים באנשים עם הפרעות קשב וריכוז, ובטח ובטח שפסיכיאטרים, לא מקבלים את האבחנה הזאת שלי.

הם אמרו לי שאני צריכה פינת עבודה מסודרת, כסא מחשב נוח ולפעמים גם לקחת ריטלין כי אין ברירה. אבל אני בסך הכול רציתי לשבת במיטה ולעבוד בלי הפרעה.

זה נכון. יש לי הפרעת קשב וריכוז, ולכן, המקום הטוב ביותר שלי לעבודה הוא המיטה.

אני יושבת על המיטה בישיבה מזרחית, השמיכה עוטפת אותי ועליה מונח הלפטופ. זה המקום היחיד שבו אני לא מתפתה לקום כל רגע, כי אני קצת מרותקת למקום.

מלפניי עומד ארון הספרים, נאמן ומשעמם, דואג להסתיר את כל מה שעלול להסית את תשומת ליבי. מימיני החלון, שפונה לקיר, כאילו אומר, “אני לא אהיה זה שאהרוס את אווירת העבודה המופלאה הזאת”.

ואני עובדת. כותבת מאמרים, עורכת טקסטים, חוזרת למיילים, עונה לטלפונים, עומדת ביעדים. עושה את הכול במבוכה רבה, בהתנצלות גדולה.

בישיבה מזרחית, בתוך השמיכה.

אבל המומחים לא מקבלים את זה, זהו לא מקום נכון לעבודה, זה לא בריא וזה גם עלול להפריע להרגלי השינה.

אימון אישי – קוראים לזה סובייקטיביות

במובן הזה שיטת האימון האישי בשיטת אדלר היא מהפכנית, היא משנה את חוקי המשחק. היא היחידה שגרמה לי להסתכל על האסטרטגיה הזאת שלי בכבוד ולומר בלי היסוס, זה מה שנכון בשבילי.

זה מה שנכון בשבילי? מי בכלל ידע פעם שאפשר להגיד את זה.

גדלנו על התפיסה שיש נכון ולא נכון, שיש אמת ושקר. בנינו את המדינה הזאת מתוך תפיסה שיש כור היתוך אחד ושפרשנויות שונות ואסטרטגיות שונות הן סכנה לערבות ההדדית הישראלית, אבל זה אף פעם לא באמת עבד.

בפועל גישת הנכון והלא נכון רק מדכאת את הקולות האותנטיים שלנו, מזמנת ביקורתיות, גורמת להסתרה ולהימנעות ולפעמים יכולה לגרום לאנשים לחיות חיים שלמים ולהדחיק את מה שנכון להם.

מאמן אדלריאני טוב ישאל קודם כל מה זה בשבילך. מה זאת הצלחה בשבילך? מה זאת זוגיות בשבילך?מה זה ריכוז בשבילך? מה זה לעבוד על הלפטופ בתוך המיטה, בשבילך?

המאמן האדלריאני צריך לוותר על כל מה שהתמכרנו אליו כבר שנים. הוא מוותר על ההתנשאות, הוא מוותר על תחושת העליונות, הוא מוותר על תפיסת המומחה, שאומרת שאם נלמד מספיק, ואם נקבל מספיק תעודות, נדע מה הלקוח שלנו צריך לעשות באותו הרגע כי זה מה שכתוב בספרים. מאמן אדלריאני טוב הוא מאמן שיודע לנהל את האגו שלו.

במובן מסוים האימון האדלריאני מייצג את הדמוקרטיה האמיתית. הדמוקרטיה לחשוב, לפרש ולחיות באופן שנכון לי. כל אחד ואסטרטגיית החיים שלו, כל אחד והדרך שנכונה לו.

גם אם היא מתבצעת במיטה, בישיבה מזרחית ומתחת לשמיכה.

מאת

ליאת עזר
פורטל המשפחה הישראלי
– מומחים לשאלות החשובות באמת –
www.hamishpacha.co.il

פעילויות אחרונות

סדנה בנושא שינוי הרגלים

אי אפשר להעיף הרגלים רעים דרך החלון, צריך ללוות אותם לאט לאט החוצה במדרגות”...

לאמן את הרצון

סדרת מפגשים על אומנות הבריאה וההגשמה.

משיחה “קשה” לשיחת “למידה”

כמאמנים, פעמים רבות אנו נדרשים לאמן על מטרת קיום שיחה קשה בעיקר במצב בו...

פרוייקט הכלה ושילוב בבתי הספר

תוכנית מכון אדלר ליישום חוק הכלה והשתלבות הינה תוכנית מאושרת ע"י משרד החינוך. התוכנית...