Search
Generic filters

חג פסח שמח!

אני אוהבת את החגיגיות הזו, שיש בחג הפסח, הריחות המרגשים של הפריחה, הבגדים החגיגיים, כולם, מתכוננים לקראת הערב ביחד, אצלנו גם כל אחד מביא משהו, לשולחן האוכל, ומרגיש חלק מה”לילה הזה”. 

מחפשים זמן איכות עם הילדים? אז הנה כמה שעות כאלה, שיכולות לזמן לנו, יופי של זמן ביחד, כאן ועכשיו. 

אז איך נעביר את הערב הארוך עם ילדינו הקטנים ונהפוך אותו לקסום?

כמה נקודות למחשבה:

(1 “בצאת ישראל”- 

רגע לפני שמגיעים, כבר בפקקים שעלולים להיות בדרך, נדרשת סבלנות, עוד לפני שהתיישבנו לשולחן. 

ולכן זה בדיוק הזמן לארגן, שירי חג, חידות, משחקים לדרך וליישום את הכלל: 

“והגעת באווירה טובה ליעד”.

2) “והגדת לבנך”- 

כבר עברנו, כמה וכמה סדרי פסח. אנחנו יודעים במה מדובר, לילדים, לא תמיד ברורים הכללים, הציפיות שלהן אולי שונות ממה שאנחנו מדמיינים, מה שלנו נראה מובן מאליו, לא תמיד מוכר וברור לילדים. 

לתיאום ציפיות, ספרו קצת לפני, מה הולך להיות ב”לילה הזה”, מי יהיה, מה מצופה, מה עושים כשתרצו לקום מהשולחן?  מתי שואלים 4 קושיות ומתי אוכלים? נסכם מספר כללים מראש תוך התייעצות עם הקטנים, מה יעזור להם? נחשוב מה עוזר להם לשבת ליד שולחן (דפי ציור, אגדה מאויירת- מותאמת גיל, טושים, קיפולי נייר, סליים… (טוב זה לא )

“והכנת מראש את עצמך למען לא תופתע ותפתיע”

3) “מה נשתנה הלילה הזה”? – 

אם בכל הלילות אנו מכירים את הילד, והוא לא בהכרח חיית במה, אז מה נשתנה הלילה הזה? גם ילד שכבר שבועיים מתאמן על הקושיות, עלול ברגע האמת להתחרט. תניחו. אבל תניחו באמפטיה, מבלי שיחוש שאיכזב אתכם. תשירו אתם 

אם בכל הלילות, לילד שלנו, קשה לשבת יותר מעשר דקות ליד שולחן, או שיש לו נטייה לריב עם אחותו כשהיא יושבת לידו, או שהוא אוכל ועושה מלא ליכלוך מסביבו, אז לא צריך דווקא הלילה הזה, לטפל בכל הדברים האלה, תכננו מראש איך לסייע, או איך להעלים עין, (אפילו אם דודה שושנה רואה ומעירה) ותהנו יותר. 

“והנחת לציפיות הגבוהות הלילה הזה, למען יאריכון רגעי השמחה והאושר מסביב לשולחן”

4) “עבדים היינו”? – 

ליל הסדר, דורש הרבה סדר והרבה עבודה. תמיד יש את אלה שששים לעזור, גם אם הם ילדים. לפעמים ,צריך קצת לגייס אותם ולהסביר את המשמעות החשובה של העזרה, ואיך הם יכולים ממש להקל על המארחים. אז תנו גם משימות לילדים, ילד שיתרום ירגיש מועיל, ירגיש בעל ערך. 

“ונתת מעצמך- ונתת בכך-גם לעצמך”.

5) “פרעה קטן”- 

ילדים הם ילדים, גם בלילה הזה ולמרות שכל הדודות והסבתות מסביב, הם יתנהגו כפי שהם ולא ככרטיס הביקור שלנו. ילכלכו חולצה (תביאו בגדים להחלפה), לא יאכלו עם סכין ומזלג (זה סדר פסח אצל ציפי, לא אצל מלכת אנגליה), ישאלו שאלות בקול רם דווקא כשצביקה מקריא כל כך יפה, (יופי, תשמחו שהוא זה שיודע לשאול).

6) “ארבעה בנים” = 

בדרך כלל לא תשמעו ממני המלצה למנוע תסכולים ולקנות לכולם אותו דבר, הלילה הזה, ניתן וכדאי לשמור על אווירה טובה של ביחד, אצלנו מחביאים “אפיקומנים” כמספר הילדים, כך גם כולם עסוקים בחיפוש וכולם יוצאים מרוצים. מצד שני, אם כן חשוב לדייק במנהג ושיש רק מוצא אחד מאושר… זה ממש בסדר, תתכוננו להכיל אכזבה, תיסכול וקינאה. אפשר ללמד לפרגן לחבר שהצליח, גם מחר. כרגע, ילד מאוכזב, אם יקבל אמפתיה והבנה לרגשות, יוכל להרגע מהר יותר. 

ובכך תעזרו לכלל הבא להתקיים:

“והכלת את האכזבה של בנך ולא האכלת אותו מרורים בעקבות זה”

7) “ביעור חמץ”- 

אנחנו כהורים מוצאים את עצמנו הרבה פעמים מעבירים ביקורת ומנסים לבער התנהגויות מפריעות של ילדינו, החלטות שלהם, יחסם לאחיהם, הלילה הזה, אמצו החלטה אמיצה- לומר רק דברים טובים, לראות רק מה שמאיר את החדר, גם בהתנהגות מפריעה מצאו את הטוב. (עקשן=עומד על דעתו, נודניק=יודע איך להשיג את שלו..). 

“ומי יתן בידכם להמשיך במצווה עד עולמי עד.” 

8) “אליהו ענבים”, “במי חורים”- כל הטעויות המתוקות האלו שהילדים עושים, שווה לזכור, ילדים אוהבים סיפורים על עצמם כשהיו קטנים. סיפרה לי אימא, שפתחה לכל אחד מילדיה תיבת מייל, לשם היא שולחת סיפורים עליהם, תמונות שלהם, אמירות מצחיקות וכשיהיו גדולים, תעביר זאת לרשותם. נדמה לכם שתזכרו הכל? בטח לא אחרי ארבע כוסות יין.

“וזכרת והזכרת וצחקת והצחקת ולא בתיקון טעויות עסקת”

9) אגדה או הגדה? מה חשוב לנו באמת? ביחסים שלנו עם הילדים, ביחסים שלהם עם הסביבה? מה הערך שחשוב לנו? שהשולחן יהיה מושלם ויפה, או שיהיו שותפים, שירגישו חלק, שתהיה אווירה מכבדת וטובה גם עבורם. מה הייתי רוצה שהילדים שלי יזכרו מפסח?

“והתאמצת להקליל גם כשכבד, למען יזכרון ילדך שחגים זה נעים”

10) “תפרו לי בגד עם כיסים”- אנחנו יודעים בדרך כלל, מה קשה לנו סביב שולחן, מה לא פשוט לנו במשפחה המורחבת, מי הילדים ומה היכולות שלהם כרגע.

אנחנו גם יכולים לחשוב על עצמנו, מה מאתגר אותנו בד”כ בסיטואציות האלה, מה או מי מקלים עלינו?  (חולצה חלופית, ללבנה החגיגית? מאכלים שהם אוהבים ולא להכריח לטעום כרפס? ) טיפה תכנון מראש, יכול להקל ולהקליל.

“שימחה רבה שימחה רבה, אביב הגיע פסח בא” 

באנו להנות. 

 

שיהיה חג מקסים!

דליה אילת, מדריכת הורים ומרצה במכון אדלר 

 

דילוג לתוכן