Search
Generic filters

הרהורים על הרצח של דיאנה רז

הרהורים על הרצח של דיאנה רז

מרים סמדר, מטפלת בקליניקה של מכון אדלר

 

רצח נשים בישראל, הפך לצערנו לתופעה רווחת ועלה לשיח הציבורי. יותר ויותר נשים ממגזרים שונים נרצחות , חלקן חוות אלימות ממושכת שסופה מגיע לצעד הקיצוני, לרציחתן.

נשים כיום חשופות יותר לתקשורת, מועצמות יותר , עצמאיות יותר (גם בשל יציאתן לעבודה, המאפשרת להן עצמאות כלכלית, ולו גם חלקית). לכן אינן מוכנות לקבל עוד את העובדה שהן נמצאות במערכת יחסים אלימה ושזוהי מנת חלקן ומחשבות על האפשרות לסיים את מצוקתן עולות בתדירות גבוהה מבעבר.

ההחלטה על סיום הקשר היא החלטה אמיצה, אך ביצוע לא נכון שלה עלול לגרור לא רק לסיום נישואיה, אלא גם לסיום החיים עצמם. בן  הזוג  מתקשה מאוד לקבל את ה”צעד החדש” של אשתו, הוא  היה בטוח שבדרכו הוא מבסס את מעמדו  במשפחה  כמי ששולט בה ו”מחנך” את אשתו כדי שתכבד אותו ותדע את מקומה.

הבעל המקבל בשורה זו, ימצא את עצמו במקום קשה, ירגיש מושפל מול חברים ובני משפחה. יבין כי משפחתו מתפרקת. ילדיו, כך יסיק, כנראה שיתמכו באם המסכנה שסבלה ממנו ובעצם כל עולמו חרב עליו. מצב זה עלול להביאו למציאות  שמובילה, לצערנו, לחשיבה של “תמות נפשי עם פלישתים” שגם לה לא יהיו חיים אם היא מוציאה לאור לעיני כולם  את המצב ומעמידה אותו באור שלילי.

המקרה של רצח דיאנה רז, מעלה ומציף מחשבות  עצובות על מותה של אישה צעירה ומוכשרת, על ארבעה יתומים קטנים שנשארו ללא אם, צער כבד.

דיאנה נישאה בנישואים שניים לגבר שרצח אותה. היא הצליחה להינשא בשנית בנישואים שהגדירה כמוצלחים, בייחוד בהשוואה לנישואיה הראשונים אותם הגדירה כקשים. מתוך ניסיונה האישי והידע המקצועי שצברה, בחרה לשתף נשים רבות ולעודד שלא לפחד, לא להישאר במקום לא טוב,  שיתפה אותן בניסיונה האישי  וגם הציגה את נורות האזעקה ובכך והשפיעה על נשים רבות.

יכולות התקשורת  הייחודית שלה והפוסטים שפרסמה, החדירו תקווה  בפני מאות ממעריצותיה. נשים שחוו התעללות שאבו כוח מיוזמתה וקיוו לחיים אחרים וזו הייתה תרומתה הנרחבת, אך גם התדהמה שהמקרה הזה מאיר.

פרידה מגבר אלים היא נושא  מורכב. בעולם הטיפולי ידוע כי נדרשת התייחסות שונה לתהליך כזה. (בהשוואה לפרידה רגילה).  במקרים כאלה נדרשת עזרה מקצועית וליווי אישי של מטפל מתחום “הטיפול באלימות” שלא יסכן את האישה ו/או ילדיה במהלכו.

כפי שאנו עדים, במקרה של דיאנה ובמקרים נוספים (מיכל סלע ושירה איסקוב לדוגמה),  תוצאות הפרידה מהבעל האלים ידועות ועצובות.

טיפול אישי וליווי מקצועי לנשים שחוות אלימות וחשות רצון לצאת ממקום קשה זה, אינו בבחינת מותרות ודורש ידע מקצועי  ספציפי למקרים כגון אלה. אם  אישה מחליטה שאיננה מוכנה להמשיך בחייה שעד כה הסתירה מהסביבה, מתוך בושה, חוסר ביטחון , פחד ועוד.., הרי שחשוב שתפנה לעזרה מקצועית מתאימה. ארגוני הנשים כגון:  ויצ”ו, נעמת ומשרד הרווחה  מפרסמים ” נורות אזעקה” וכתובות לפנייה למתן עזרה בהליך מורכב זה.

בנוסף, חשוב לציין כי בחירת בן זוג איננה מקרית, הסיבות לבחירה מורכבות וניתן להבינן בתהליך טיפולי שמעלה למודעות את מקורן. החשיבות הרבה לתהליך מקצועי כזה הוא בין היתר: ההשפעה  על אפשרות של בחירה נוספת (פרק ב), העלולה להיות דומה לקודמתה, גם אם היא נראית בתחילתה כשונה במהותה.

לסיכום, פרסום הרצח הנתעב של דיאנה זיכרונה לברכה ושל  אלו שקדמו לה,  מחזק את ההבנה שיש לפעול  בדרך שונה במהלך פרידה מבעל אלים , דרך קבלת ליווי וסיוע  מקצועי העוסק בתחום. נקווה רק שלא תהיינה קורבנות נוספים .

יהי זיכרן של הקורבנות ברוך ותקווה שלא נצטרך לשמוע על קורבנות נוספות

 

דילוג לתוכן