למרות שאולי זה מרגיש לנו שהדרכת הורים נכנסה אל חיינו רק בעשורים האחרונים, ההתערבות החינוכית הפופולארית הזו קיימת כבר משנות ה-60 של המאה הקודמת.

אם עד לפני כמה שנים הדרכת הורים הייתה מושג שהיו אנשים שלא ממש הבינו מהי מטרתו, עד כמה הוא יעיל ועד כמה הוא נחוץ, נדמה שלא משנה לאן נסתכל היום, נתקל או במדריכת הורים או במישהו שנעזר בהדרכת הורים – כי יש צורך וביקוש עצום בתחום. כל הורה רוצה לדעת יותר על גידול ילדיו, שואף להיות הורה טוב יותר, לעשות כמה שפחות טעויות, להכיל את ילדיו, לתמוך בהם בשעת משבר ולקבל כלים להתמודדות בזמנים קשים וגם עם מצבים יומיומיים. הדרכת הורים עוזרת להורים להבין את הילדים טוב יותר וכשזה קורה, קל יותר להתמודד עם האתגרים ולהפוך הורים סמכותיים, מכילים, מעצימים ומאושרים יותר.

אם בעבר הדרכת הורים נחשבה לפריבילגיה השמורה לאנשים שיש להם כסף, שיכולים גם להרשות לעצמם אחות לילה ומדריכת הנקה – כיום הדרכת הורים היא כבר לא בגדר זכות, היא בגדר חובה. כיום אפילו גורמים חינוכיים ורפואיים מפנים הורים להדרכת הורים.

אם הגעתם לנקודה שבה אתם שוקלים לפנות להדרכת הורים, חשוב שתדעו שבתוך הגישה החינוכית הזו קיימות גישות טיפול שונות. כדאי שתכירו את הבולטות שבהן ותמצאו הדרכה הפועלת על פי הגישה שאתם הכי מתחברים אליה.

הגישה האדלריאנית: האדם שולט בגורלו
מכון אדלר הוקם בישראל בשנת 1963, הוא אחד מתוך מספר מכוני אדלר הממוקמים בעולם והוא הגדול שבהם. מכון זה היה הראשון בישראל שעסק בהדרכת הורים, הנחיית קבוצות להורים, לימודי הנחיית הורים ולימודי הדרכת הורים למטפלים.

הגישה האדלריאנית, הפופולארית והוותיקה, מושתתת על תורתו של אלפרד אדלר, מייסד הפסיכולוגיה האינדיבידואלית. אדלר ראה באדם יצור שלם בפני עצמו (עיקרון ההוליזם), שעליו לקחת אחריות על תוצאות התנהגותו. גישה זו טוענת כי כל אדם קובע את מהלך חייו על ידי הבחירות וההחלטות שלו, שיש לו חופש בחירה והוא יכול לשנות אותן בכל רגע נתון. כל התנהגות מיועדת להשיג מטרה מסוימת, צריך להבין בשביל מה ילד עושה משהו ולא למה הוא עשה את זה.

הגישה מציעה להורים שיטת חינוך שבה על הילד לקחת אחריות למעשיו והיא מאמינה כי הוא לומד המון על התנהגות והחיים מהתבוננות בהוריו. בהדרכת הורים המבוססת על גישתו של אדלר, מקבלים ההורים כלים האמורים לסייע להם לייצר סביבה משפחתית יציבה ותומכת, שמטרתה לגדל ילדים בטוחים, עצמאיים שיהיה להם בסיס יציב להשתלבות בחברה. מטרתם של כל הילדים היא בסופו של דבר להשתלב בחברה ולהשתייך, להרגיש שייכים (בבית, בבית הספר, בגן ובשלב מאוחר יותר בכל מקום אליו יפנו בחיים).

הגישה האדלריאנית מאמינה כי על ההורים להציב בפני הילד מגוון אפשרויות לבחירה, כדי לאפשר לו לבחור, לפרש את המציאות ולבחור בדרך הנכונה והעצמאית. על ההורה לעזור לילד לחוש סיפוק, ללמד אותו ולהנחות אותו כיצד לתפוס את המציאות שלו ולהבין שהוא אחראי על הבחירות בחייו וההשלכות שלהן.

בהדרכות ההורים של אדלר עובדים, בין היתר, על דרכי חינוך המושתתות על הבנת צרכיו של הילד, עידודו ושיתופו במה שקורה בבית. מנסים לחזק את מערכות היחסים בתוך המשפחה (הורים וילדים, גירושי הורים ויחסים בין אחים). כמובן ששמים דגש גם על סמכות הורית והצבת גבולות, לומדים איך לעשות זאת ללא עונשים, מאבקים ובצורה מכבדת ומכובדת.

לאתר הבית של מכון אדלר >>

פורסם במעריב